ANA SAYFA TR EN Kurumsal DNV İletişim
Routing as a Service (RaaS)

Rota Optimizasyonu için Kurumsal Web Servisleri

Dinamik rotalama gereksinimini her ölçekte şirketin ihtiyacı için çözmek üzere RaaS ürünü geliştirilmiştir. RouteSmart yeteneklerini web servis olarak sunan ve kısa RaaS olarak adlandırılan ürün İngilizce RouteSmart Routing as a Service™ kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Web hizmeti, coğrafi olarak kompakt, mantıklı ve dengeli iş yükleri oluşturarak daha iyi ve istenen hızda çözümler üretebilmektedir.

2018 yılı ve sonrasında, e-ticaretin artması bağlı olarak teslimatların %50'sinden fazlasının e-ticaret depoları ile konut/işyeri arasında dağıtım ve geri iadelerin alınması her gün etkili ve dinamik rota oluşturma işini daha da zorlaştırmıştır. Rota bölge planlaması, iş yükü dengelemesi ve günlük teslimat sıralaması, konut teslimatlarının artması ve rotaları hiç olmadığı kadar dinamik olarak değişme ihtiyacı, mümkün olan en verimli planlamanın hızla yapılması talebini artırmakta ve RaaS ürünü ön plana çıkarmaktadır. Dinamik rotalama yeteneğinin her gün teslimat mesafelerin azaltılmasında meydana getireceği tasarruf kısaltılan mesafeler küçük bile olsa toplamda milyonlarca liraya tekabül edebilmekte ve günün sonunda dağıtım firmalarına rekabet üstünlüğü sağlamaktadır.

RouteSmart RaaS™ web servisi, gün içinde karşılaşılan rotalama problemlerini (rotadan çıkarma, dağıtım ekleme, teslim alma vb. gibi) ve kısıtlamaları anlık çözerek sahada yer alan sürücülere güncellenen rotalarını yansıtmaktadır. RaaS’ın aksine diğer çözüm sistemleri coğrafi olarak kompakt ve verimli yollar oluşturmak için tasarlanmamıştır ve bu sebeple aynı sokağa birden fazla kuryeyi yönlendirebilmektedir. Bu durum zaman kaybı, verimsizlik, dengelenmemiş iş yüklerine ve gergin çalışanlara yola açabilmektedir.

RouteSmart RaaS web servisi, rota optimizasyon teknolojisini bulut ortamında konuşlandırılmış şekilde sunmaktadır. Yalnızca kullandığınız hizmet için ödeme yaparsınız.

RouteSmart RaaS web servisi, maliyet tasarrufunuzu arttırmak için diğer önemli kurumsal teknolojileri de tamamlamaktadır. RouteSmart RaaS teslimat sipariş sıralamasını, avuç içi tarayıcı sistemlerinde görüntüleyerek daha hızlı yükleme yapıp kapıdan daha erken çıkmanıza sağlayabilmektedir. RouteSmart RaaS web servisini navigasyon cihazlarıyla birleştirerek (navigasyon sistemlerinin tek başına sunamayacağı temel bir özellik) tüm rotayı yüzlerce veya binlerce durma noktası için planlamak mümkündür.

RaaS aşağıdaki konularda kanıtlanmış destek sağlamaktadır:

  • Toplam rota sürelerini ve mesafeyi azaltır,
  • Karmaşık rotalama ve gönderme sorunlarını birkaç saniyede çözer,
  • Zamanında teslimatın yapılmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini arttırır,
  • Kritik teslimat sürelerini karşılayarak ve yenilenen teslimat maliyetlerini düşürülmesi,
  • Sürücülere yol yardımı sağlar ve daha fazla teslimat yapmasına yardımcı olur,
  • Bulut ortamının getirdiği ekonomik avantaj ile birçok maliyet avantajından faydalanma.
RaaS RouteSmart Teknolojileri tarafından 30 yılı aşkın süredir geliştirilen bir rotalama çözüm teknoloji platformu üzerinde hizmet sağlamaktadır. Kullanıcı tercihlerine bağlı olarak istenen yol ve sokak harita verisi sağlayıcısına ait yol verisi projelerde kullanılabilmektedir.