ANA SAYFA DNV Yazılımlar Hizmetler Haberler İletişim
Kameleon FireEx KFX

CFD* Simülasyonları

KFX – Kameleon FireEx – Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Yazılımı

Kameleon FireEx kısaca KFX önde gelen hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve yangın simülatör yazılım çözümüdür. CFD araçları, tehlikeli maddelerin yayılması, yangın ve patlamadan korunma güvenliği ile ilgili endüstriyel sorunlara gelişmiş çözümler sunmaktadır.


Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Yazılımı

İster nüfus yoğunluğu bulunan kalabalık alanlarda ister arazide proses tesislerin de sıkışık alanda meydana gelen tıkanıklık ve muhafaza kaybı, serbest çevrelerdeki salınımlardan önemli ölçüde farklıdır. Salınan akışkanlar ile borular, kaplar, ekipman, yapı, bina, arazi vb. geometrik engeller arasındaki önemli etkileşimi yakalamak için hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımının kullanılması gerekmektedir.

KFX, sıkışık alanlarda yayılım, yangın ve patlama simülasyonu için en gelişmiş CFD araçlarını temsil etmektedir. Konvansiyonel jet ve havuz yangınları, yağmurlama ile birlikte karmaşık çok fazlı püskürme yangınları, iyi havalandırmalı ve yetersiz havalandırmalı yangınlar, havuz yayılımlı LNG sızıntıları, gaz yayılımı ve LNG yangınları, su bazlı yangın azaltma sistemleri vasıtası ile karmaşık ortamlarda görüntüleme, su ile müdahale, sis ve su perdesi simülasyonları yapılabilmektedir. KFX, genel olarak tüm hava şartlarını hesaba katarak sıkışık alanlarda, pasif yangın koruması, parlama analizi ve genel olarak türbülanslı akış, gaz dağılımı ve duman analizi optimizasyonu sunmaktadır.

Petrol endüstrisinde son teknoloji ürünü hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) simülatörü Kameleon FireEx, tehlikeli maddelerin yayılması, yangın ve patlama güvenliği ile ilgili endüstriyel sorunlara yönelik gelişmiş çözümler için bir araçtır. KFX, dünya çapında sayısız endüstriyel analizde CFD simülasyonu için kullanılmış ve 25 yıldan uzun suredir sağlam ve optimize edilmiş teknik tasarım çözümlerini desteklemektedir.

Türbülanslı akış ve yanma için CFD aracı

KFX simülatörü orijinal olarak ComputIT, NTNU ve SINTEF tarafından sektördeki ortaklarla geliştirilmiştir. CFD simülasyonu konusundaki yetkinlik, kırk yılı aşan akış araştırmaları, simülasyon tekniklerinin sürekli gelişimi ve türbülanslı akış ve yanma alanında danışmanlık çalışmaları üzerine kurulmuştur.

Yangın simülasyon yazılımı geliştirme

Ürün geliştirmesi, üst düzey bilimsel fiziksel modelleme, endüstri ile yakın iş birliği ve danışmanlık çalışmaları yoluyla endüstriyel ihtiyaçların anlaşılması sonucu oluşan bilgi birikimini içermektedir. Ürün geliştirme yapılan çalışmalara paralel olarak sürdürülmüştür.

Fiziksel modelleme, CFD simülasyonu, dijital yeteneklerin kullanımı ve uzman endüstri yetkinliği alanlarında uzman ekipleri bir araya getirme amacında olan DNV 2017 yılında ComputIT’yi satın alarak bünyesine katmıştır.

CFD Aracının Temelleri:

  • Düzensiz kartezyen grid kullanılarak türbülanslı akış ve yanma için temel koruma denklemlerini çözen üç boyutlu geçici sonlu hacim CFD kodu.
  • Gaz yayılımı, gaz patlamaları, parlama ve her çeşit yangına özel simülatör olarak geliştirilmiştir.
  • CFD aracı, grid boyutundan daha küçük nesnelerin çözünürlüğü için verimli bir gözeniklilik tekniği içermektedir.
  • Exsim yazılımının entegrasyonu ile patlama yeteneği kabiliyeti.
  • Su sisi, su perdeleri, su baskını, monitörler ve yangın söndürme cihazları gibi su sistemleri ile yangın azaltma ve yok edilmesi için ayrıntılı Lagrangian modelleri.
  • CAD geometrilerinin otomatik olarak katı yapıya veya yüzey/hacim gözeneklerine dönüştürüldüğü güçlü CAD ve topografya içe aktarım yeteneği. Arazinin, yapıların, modüllerin, proses tesislerinin sayısal haritaları kolayca ele alınarak kullanılabilir.

Dipnot: CFD* (Computational Fluid Dynamics / hesaplamalı akışkanlar dinamiği kelimelerin ingilizce karşılığının baş harflerinden oluşmaktadır.) Ürün broşürü indirmek için tıklayınız.
KFX'i ücretsiz denemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.